Safari 12 dni

Termin nr.1: 7-18.03.2022r. 

 

Nairobi - Rezerwat Narodowy Buffalo Springs -  Rezerwat Narodowy Samburu - wioska plemienia Samburu - Rezerwat Ol Pejeta - równik - Wodospad Thompsona - Park Narodowy Jeziora Nakuru - jezioro Naivasha - piesze safari na wyspie Crescent - Rezerwat Narodowy Masai Mara - wioska plemienia Maasai - muzeum Dom Karen Blixen - sierociniec dla słoni David Sheldrick Wildlife Trust - Centrum Żyraf Langata - Muzeum Narodowe Nairobi - podróż pociagiem Madaraka - Mombasa -  Akamba - Fort Jesus - Mckinnon Market - Park Baobabów - symbol Mombasy Ciosy Słonia + opcjonalnie wypoczynek nad oceanem w Diani Beach lub Mombasie.

 

Safari Mama Simba

 

Simba - tak popularne imię głównego bohatera Króla Lwa, ale jednocześnie w języku kiswahili simba znaczy lew 🙂 Największa populacja tych zwierząt w Kenii żyje w Masai Marze ale też mamy szansę spotkać je w każdymodiwedzanym parku i rezerwacie na naszej trasie! Są największymi kotami i drapieżnikami dziko żyjącymi w Afryce. Bliskie spotkanie i spojrzenie w oczy zwierzęciu każdego przyprawia o dreszcze i wzbudza bardzosilne emocje! 

 

Jest to safari dla Tych, którzy pragną zgłębić nie tylko przyrodę Kenii, ale i również historię oraz jej kulturę. Dzięki temu, że jedziemy odwiedzić tak różne miejsca, w kompletnie rózniących się od siebie pod kątem przyrodniczym i kulturowym częściach Kenii - zobaczymy, wiele twarzy tego kraju. Odmienne i zachwycające krajobrazy, poszczególne plemiona różniące się od siebie wyglądem, ubiorem, kulturą, stylem budowania swoich domostw. Zobaczymy Kenię bogatą i Kenię ubogą. Kenię nowoczesną, kolonialną i śrdniowieczną! Zobaczymy przede wszystkim wiele gatunków zwierząt w tym wystepujące w Kenii tylko w konkretnych obszarach oraz tych  skrajnie zagrożonych wyginięciem. Po tym safari będiesz czuł satysfakcję, że zobaczyłeś Tak wiele, tak spokojnie, w takiej wspaniałej atmosferze i w tak niedługim czasie!:)

Mama simba

Podejrzyj lwie psoty i zabawy!

mama simba

Odszukaj trzeci gatunek żyrafy w trakcie swojego safari!

 

Rezerwat Narodowy Samburu

Samburu są to suche, w większości półpustynne równiny ciągnące się na północ od góry Kenia. Co jakiś czas w oddali możemy zobaczyć poszczególne góry, wzniesienia i wulkany zwiększające jednak wrażenie pustki jaka rozciąga się dookoła. Region ten jest niesamowicie gorący. W najchłodniejszych okresach temperatura sięga najniżej „tylko” 20 stopni Celsjusza. Jedyny cień pod jakim możemy się schować dają nieliczne i skupione głównie w okolicach źródeł wody kolczaste, rozłożyste drzewa Akacji Parasolowatych, Akacje „Gwiżdżące”, Sykomory oraz palmy Doum. Tereny te zamieszkiwane są w największej ilości przez grupy etniczne Samburu, Rendille, Turkana i Borana. To właśnie od plemiona Samburu swoją nazwę wzięła ta kraina. Samburu znaczy „Motyle”. Tak w języku Maa nazywają siebie samych członkowie tego barwnego, konserwatywnego plemiona nomadów. Jest cicho, pusto, bardzo spokojnie i dziko. Spotkać tu możemy rzadko występujące, niezwykle piękne zebry grevy, żyrafy siatkowane, oryksy, kudu wielkie i przede wszystkim lamparty - których populacja w tych okolicach jest stosunkowo liczna. Nad rzeką Ewaso Ngiro mamy szansę ujrzeć krokodyle nilowe, pijące wodę słonie, odpoczywające w cieniu drzew lwy. Rezerwat jest również idealnym miejscem do podziwiania ogromnej ilości ptactwa. Fauna i flora całkowicie odmienna od pozostałej części Kenii jest zdecydowanie warta podziwiania!

 

Mama Simba

Tylko tutaj zobaczysz Zebry Grevy!

Mama Simba + chui

Wytrop niemal nieuchwytnego lampata!

 

Rezerwat Narodowy Buffalo Springs

Rezerwaty Buffalo Springs i Samburu tworzyły kiedyś jeden kompleks, podzielony później na dwa osobne rezerwaty, których granica przechodzi wzdłuż rzeki Ewaso Ngiro. Według wierzeń miejscowej ludności na teren obecnego rezerwatu spadła kiedyś bomba, która rozerwała ziemię, z której czeluści wybiło gorące bawole źródło - krystalicznie czysta woda, do której schodzą się i zwierzęta i ludzie, by napoić się i umyć. Buffalo Springs słynie z ogromnej ilości lampartów, które kryją się gęstwinie lasów galeriowych wzdłuż rzeki Ewaso Ngiro. Można spotkać tu dość spore ilości zebr grevy, liczne stada oryksów beisa, gerenuki, liczne antylopy, lwy, słonie, żyrafy siatkowane i bardzo rzadkie hieny pręgowane! Równiny Buffalo Springs upodobały sobie również liczne gatunki naziemnych i rzadkich ptaków jak dzioborogi kafryjskie, sekretarze, najcięższe latające ptaki - dropy olbrzymie, wodne, rzadko spotykane kulony, dławigady czy warzęchy. Wzdłuż rzeki mamy szansę zobaczyć też krokodyle wylegujące się na brzegu "błotnistej wody"! Buffalo Springs to w przeważającej części równiny i sawanny jednak o bogatej faunie i florze zdecydowanie wartej zobaczenia!!

 

 

Widać, że to bardziej "nowoczesne" kobiety Samburu. Tradycyjnie kobiety - zwłaszcza jeżeli zamężne - noszą krótko ścięte włosy.

Poznaj barwnych ludzi "motyli"!

Mężczyźni Samburu witają w wiosce

Poznaj barwnych ludzi "motyli"!

Wioska plemienia Samburu

 

Samburu to konserwatywne plemię, podobnie jak Masai, wywodzące się z ludów Nilockich. Ludzie Samburu żyją na bardzo mało urodzajnych i suchych terenach, znacznie oddalonych od cywilizacji. Konsekwentnie kultywują swoje tradycje i styl życia. Barwne i wojownicze plemię nomadów walczy z surowymi warunkami klimatycznymi o wodę i jedzenie. Mieszkają w skromnie zbudowanych maniatach, których budulcem jest zazwyczaj blacha i drewno, Ich ubiór charakteryzuje się intensywną kolorystyką. Kobiety zaś słyną z silnego charakteru i dążeń emancypacyjnych. Kilkanaście z nich porzuciło mężczyzn i wraz z dziećmi osiedliło się osobno w izolacji od mężów zarabiając na życie i edukację potomstwa, wyrabiając biżuterię oraz przyjmując turystów. Wioski żeńskie i te, w których żyją pełne rodziny żyją po sąsiedzku. Warto odwiedzić jedną z nich, poznać ich mieszkańców i gospodarstwo oraz nietypowy taniec i gry "planszowe" jakimi urozmaicają sobie czas. Zostaniesz zaproszony do maniaty, gdzie wraz z gospodarzem porozmawiasz i dowiesz się jak wygląda życie w Samburu. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję zrobić niesamowicie barwne zdjęcia, portrety smukłym wojownikom lub niezależnym, nomadzkim kobietom. Do nabycia będzie również unikatowa biżuteria i zdobiona koralikami galanteria.

Atrakcja dodatkowo płatna 25 USD/os.

 

Ol Pejeta mama simba

Jest takie miejsce, gdzie w spokoju żyje ponad 130 nosorożców!

Mama Simba

Azyl i ostatnia bezpieczna ostoja nosorożców

Rezerwat Ol Pejeta

 

Rezerwat przyrody non-profit, usytuowany na równiku. Zajmuje się ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zapewnia schronienie dla szympansów i nosorożców - generuje dochody poprzez turystykę przyrodniczą i dodatkowe przedsięwzięcia w celu ponownego inwestowania w ochronę przyrody i rozwój społeczności. Rezerwat szczyci się największym sanktuarium czarnych nosorożców w Afryce Wschodniej! Na terenie rezerwatu w spokoju żyje 146 nosorożców czarnych i 39 białych w tym dwa pozostałe na świecie północne nosorożce białe, które zostały tam przeniesione z zoo Dvůr Králové w Czechach. W 2020r. urodziło się 21 cieląt nosorożców - 17 czarnych i 4 białe nosorożce. Rezerwat usytuowany na płaskowyżu Laikipia u stóp drugiej co do wysokości góry Afryki - Kenii! Rezerwat oferuje wiele atrakcji m.in. nocne safari oraz spacer z ostatnimi dwoma przedstawicielkami swojego gatunku Najin i Fatu północnymi nosorożcami białymi! Na terenie rezerwatu mieszka również ślepy nosorożec czarny Baraka, którego odwiedzić można i w jego zagrodzie.

 

 

 

 

Mama Simba

Kiedy Fatu lub Najin - dwie ostatnie na świecie - pozwolą się dotknąć - pogłaszcz!

Mama Simba

Zobacz w oczy reliktowi całego gatunku!

Spotkanie z dwoma ostatnimi północnymi nosorożcami białymi!

 

W 2009 roku organizacja Ol Pejeta Conservancy przyjęła pod swoje skrzydła cztery północne nosorożce białe, które zostały sprowadzone z zoo Dvůr Králové w Czechach. Dwa ostatnie samce tego gatunku Suni i Sudan zmarły w 2014 i w 2018 roku, pozostawiając na świecie tylko dwie samice - Fatu i Najin. Żyją one w wydzielonym obszarze o powierzchni 700 akrów. Odwiedzający mają niepowtarzalną okazję spotkać te niezwykłe nosorożce z bliska i usłyszeć ich niesamowitą historię od opiekuna, który zajmuje się nimi przez całą dobę. Na wydzielony teren wjeżdża się własnym pojazdem, a opiekun wywołuje zwierzęta, - które jeżeli mają ochotę - podchodzą lub nie, bliżej do samochodu i czasami dają się dotknąć przez okno 🙂 Samice są przyzwyczajone do ludzi i samochodów, a o bezpieczeństwo podróżnych dba ich opiekun. Nosorożce nie są w żaden sposób zmuszane do podejścia do samochodu - cieszymy się ich widokiem nawet jeżeli zdecydują się pozostać w odległości, zajmując się sobą i jedzeniem trawy 😉 Wszystkie dochody z wizyty są ponownie inwestowane w ciągłe wysiłki mające na celu utrzymanie gatunku będącego na skraju wyginięcia.

Atrakcja dodatkwo płatna ok 65 USD/os. (dzieci ok 35 USD/os.) i zależna od sytuacji pandemicznej.

 

 

mama simba

Stań jedną nogą na północy, a drugą na południu!

 

Równik - Nanyuki - Góra Kenia

 

Na trasie Samburu-Nairobi, mniej więcej w połowie drogi znajduje się miejsce, które kulę ziemską dzieli na pół - Nanyuki - w którym to przechodzi Równik. Miejsce jest oznaczone odpowiednim znakiem, warto więc zatrzymać się i zrobić sobie tam pamiątkowe zdjęcie!Lub odwiedzić pobliski rezerwat Ol Pejeta gdzie równik jest oznaczony w najciekawszy sposób. Kontynując trasę po pewnym czasie zobaczyć w oddali możemy również najwyższy szczyt w Kenii - Kenię. Specyficzny mikroklimat powoduje, iż góra często zasłania się chmurami, więc najlepszym okresem na to by mieć szansę zobaczyć poszarpany szczyt Kenii jest w pora sucha.

 

 

Mama Simba

Baraka jest sympatycznym, potulnym wielkoludem - chętnie podjada zieleninę przyniesioną przez turystów - jeżeli ma na to ochotę! 😉

Wizyta u Baraki - czarnego nosorożca

Niewidomy samiec nosorożca czarnego - Baraka, żyje w wydzielonej zagrodzie na terenie rezerwatu Ol Pejeta. Ma łagodne usposobienie i chętnie odpoczywa w pobliżu ogrodzenia, do którego podchodzą odwiedzający. Gdy ma dobry nastrój to wstaje i wychyla głowę poza nie by sięgnąć do zielonego przysmaku od podróżnych i daje się pogłaskać. Wizyta u Baraki nie jest odpłatna i zależy tylko i wyłącznie od chęci podróżnych i samego zainteresowanego 🙂

 

 

Thomson's Falls, Kenya

Poczuj odświeżającą bryzę na twarzy od strony opadającej wielką kaskadą wody!

Punkt widokowy na wodospad Thompsona

Nyahururu to miejscowość położona na wysokości ok. 2360m n.p.m w górach Aberdare w Centralnej Kenii. Słynie z niezwykle wysokiego na 72 m, spadającego smukłą kaskadą wodospadu nazwanego od jego odkrywcy Josepha Thompsona. Skaliste i jednocześnie zielone i otoczenie zachęca do krótkiego postoju by w niedalekiej odległości napawać się widokiem masy spadającej z wysoka wody i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

mama simba + chui

Widok nosorożców na tle jeziora pokrytą "flamingową" różową mgiełką pozostaje w pamięci na zawsze!

Safari Twiga

odszukaj "białe zyrafy"

Park Narodowy Jeziora Nakuru

 

Teren parku stanowią dzikie, górzyste i podmokłe tereny otaczające jedno z jezior Wielkiej Doliny Ryftowej. Park jednocześnie pełni funkcję sanktuarium dla nosorożców, które będąc zagrożone skrajnym wyginięciem są tutaj pod stałą obserwacją strażników, którzy pilnując ich bezpieczeństwa chodzą za zwierzętami krok w krok przez całą dobę. Jest to jedne z niewielu miejsc w Kenii gdzie jest największa szansa na wytropienie tego rzadkiego zwierzęcia. Park Narodowy Jeziora Nakuru przylega wręcz do jednego z największych miast w Kenii - Nakuru. Jest to aż drugi park narodowy w tym kraju, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie do dużego miasta co stanowi ewenement światowy. Jednak bliskie sąsiedztwo w niczym nie odbiera piękna i spokoju tego miejsca. Park przez większą cześć roku jest nieprawdopodobnie zielony, a to dzięki wszędobylskiej w tych terenach akacji nazywanej drzewem gorączkowym, której jaskrawozielony kolor widoczny jest w tych okolicach praktycznie wszędzie! Pośrodku pagórkowatego parku znajdziemy jezioro alkaliczne w niektórych miesiącach oblegane przez liczne stada flamingów! Są tam również piękne „białe” żyrafy Rothshilda, hieny, guźce, zebry, bawoły afrykańskie, koby, lwy i lamparty. Park jest ostoją dla ponad 300 gatunków ptaków – głównie żyjących w wodnych okolicach - takich jak warzęcha, kormorany, czaple, żurawie, pelikany, zimorodki, kaczki, czajki it.. Niezwykła gratka dla ich obserwatorów! Nie spotkamy tam jednak słoni. Ilość zwierząt, gęsta zieleń i tajemnicza sceneria jeziora oraz jego otoczenia zauracza od pierwszego wejrzenia

twiga safari+masai mara express+kiboko

Ten wyjątkowy "klimat" afrykańskiej rzeczywistości rodem z filmu "Pożegnanie z Afryką"!

chui+kiboko+mama simba

Zobacz ogromne ilości ptactwa wodnego!

Jezioro Naivasha i okolice

 

Jezioro Naivasha – jedno z siedmiu jezior w Wielkim Rowie Afrykańskim na terenie Kenii i jednocześnie jedno z dwóch zaledwie, słodkowodnych. Jezioro to zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych, które można zobaczyć w Kenii. Otoczone jest przez jedne z największych plantacji róż na świecie. Nad jeziorem góruje wulkan Longonot, a tuż obok widać imponujące urwiska skalne Parku Narodowego Hells Gate. W czasach kolonialnych znajdowało się tutaj centrum osadnictwa Brytyjczyków przez wzgląd na przyjemny klimat, przez co bardzo dobre warunkido uprawiania roli i hodowli zwierząt. Główną zaletą tego miejsca są walory przyrodnicze. Jezioro i okolice są niezwykle zielone, bogate w różnorodność fauny i flory. W jeziorze mieszka najliczniejsza populacja hipopotamów w Kenii. W okolicach żyje ogromna ilość antylop, zebr i żyraf, które często spacerują po ogrodach okolicznych lodge. Miejsce jest niezwykle zielone i urokliwe. Pozwala odetchnąć po trudach podróży w trakcie safari.

 

 

 

kiboko+mama simba

Popłyń w najpiękniejszy rejs jaki dotąd przeżyłeś!

Mama Simba

Dzikie zwierzęta na wyciągnięcie ręki

Rejs po Jeziorze Naivasha. Piesze safari po wyspie Crescent.

Niewiele osób wie, że jezioro Naivasha było jednym z miejsc nagrywania oscarowego filmu "Pożegnanie z Afryką". Jezioro słynie z przepięknej i bogatej fauny i flory. Gratka zwłaszcza dla miłośników ptactwa, które to zobaczymy na pewno w ogromnych ilościach! Popularnym mieszkańcem jeziora jest bielik afrykański, zimorodek srokaty i żałobny, pelikan baba, kormoran afrykański oraz wiele innych.

Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa w kształcie półksiężyca. Stanowi ona sanktuarium dla zwierząt. Zostały one tam sprowadzone na potrzeby filmu "Pożegnanie z Afryką". Po zakończeniu zdjęć wywieziono z niej drapieżniki (z wyjątkiem szakali) pozostawiając zwierzęta roślinożerne w swoim własnym raju. Na wyspie Crescent możemy zobaczyć liczne antylopy, zebry i żyrafy wypasające się tuż przy brzegu w towarzystwie niezliczonej ilości ptactwa. Wyspa otoczona jest spektakularnymi widokami. Znajduje się na niej wzgórze stanowiące idealny punkt widokowy na jezioro, wulkan Longonot i skały Hells Gate.

Rejs trwa ok. 1 h. Do jednej łodzi wchodzi maksymalnie 7 osób. Obowiązkowo zakłada się kapoki. W każdej łodzi jest lokalny przewodnik, który opowiada nam o tym, co widzimy do okoła. Spacer trwa około 1,5h, co w zupełności wystarcza na swobodne zwiedzenie tej niewielkiej wyspy. Odbywa się on w obecności lokalnego, uzbrojonego strażnika-przewodnika, który poprowadzi nas przez busz pomiędzy żyrafami, zebrami i antylopami. Rejs po jeziorze, podziwianie niezliczonej ilości ptactwa, hipopotamów z bliska oraz spacer wśród antylop i żyraf na wyspie Crescent jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń jakie można przeżyć w Kenii.

safari twiga +mama simba

Poznaj niesamowitą historię między lwicą a kobietą! Żywy dowód na to, że szacunek i miłość między drapieżnikiem a człowiekiem jest możliwa!

Mama Simba

Napij się herbaty w ogrodzie z przepiękną panoramą na jezioro i w towarzystwie zebr i gerez!

Muzeum Elsamere

 

Elsamere - muzeum poświęcone pamięci Joy Adamson - przyrodniczki i działaczki na rzecz ochrony zwierząt. Ona i jej mąż George Adamson adoptowali osierocone, dzikie koty - wychowywali je, a następnie pomagali odnaleźć się w środowiksu naturalnym. Najsłynniejszy z nich to lwica Elza, której historia została opisana i zekranizowana pod znanym nam wszystkim tytułem „Elza z Afrykańskiego Buszu”. Historia Joy, jej miłości do zwierząt, a szczególnie do Elzy jest mało znana, a zdecydowanie warta uwagi i rozgłosu! Dodatkowo w muzeum wyświetlany jest krótki film w formie wywiadu z Joy i Georgem o ich niezwykłym życiu, które poświęcili na ochronę dzikiej przyrody. Joy była również malarką, która poprzez swą twórczość skatalogowała kenijską roślinność tworząc atlas roślin oraz namalowała potrety przedstawicieli grup etnicznych Wschodniej Afryki. Muzeum jest położone nad samym brzegiem. Można napić się smacznej kawy i kenijskiej herbaty w zaciszu przepięknie położonego ogrodu i ślicznej panoramy na jezioro - oraz w towarzystwie dzikich zwierząt swobodnie porszających się po posiadłości. Niezwykła zieleń i sąsiedztwo Naivashy pozwalają wziąć głęboki oddech i uspokoić serce po adrenalinie tropienia zwierząt po sawannie.

 

 

 

 

safari twiga + masai mara express

Masai Mara - Ikona safari w Kenii!

Mama Simba

Największe zagęszczenie lwów w Kenii

 

Rezerwat Narodowy Masai Mara

 

Rezerwat Masai Mara graniczy z Tanzanią i jest częścią ogromnego terenu, który po stronie tanzańskiej stanowi Narodowy Park Serengeti. Masai Mara i Serengeti to właśnie TE SAWANNY, które widzicie w filmach przyrodniczych produkcji m.in. National Geographic i BBC, których dzikich mieszkańców magnetycznym głosem opisuje nam często Krystyna Czubówna!😊

Rezerwat jest najlepszym miejscem na safari między czerwcem, a wrześniem. W Masai Marze odbywa się wtedy największa na świecie migracja zwierząt. Sawannę z Serengeti do Masai Mary przemierzają setki tysięcy stworzeń różnych gatunków lecz to antylopy gnu pojawiają się tu w największej, niewyobrażalnej ilości. Jest to zjawisko niezwykle rzadkie w naszych czasach, niesamowicie spektakularne i warte ujrzenia na własne oczy!

W Masai Marze jest największa populacja lwów w Kenii. Jest tam spora szansa na ujrzenie ciężkiego do „upolowania” lamparta. Występują tam też bardzo rzadkie nosorożce czarne. Ponadto zobaczymy tam słonie i bawoły = czyli razem Wielką Piątkę. Poza nimi ujrzeć możemy zebry, gepardy, strusie, antylopy, gazele, hipopotamy, krokodyle, ogromną ilość ptactwa, żyrafy, hieny i szakale oraz wiele, wiele innych!

Safari Twiga+MM express

Co może być piękniejszego niż lot balonem nad pasącymi się na sawannie zwierzętami o wschodzie słońca - w Afryce?

MM Express +swara

Luksusowe śniadanie na sawannie w otoczeniu dzikiej przyrody - Wspaniały początek safari!

Lot Balonem nad sawannami Masai Mary

Możliwość odbycia bajecznego lotu balonem nad niekończącymi się sawannami Masai Mary to na pewno niezapomniane przeżycie! Wyjazd wczesnym rankiem ok. 4.00-5.00 rano. Transport samochodem do miejsca stawiania balonu. Tam na Waszych oczach i z Wami w koszu balon unosi się w powietrze w okolicach wschodu słońca barwiącym trawy na czerwono-złoty kolor i ukazującym pasące się zwierzęta tuż pod Waszymi nogami. Obowiązkowa pozycja dla miłośników nieprawdopodobnie pięknych krajobrazów, z której wspomnienia zdecydowanie zostaną w pamięci na całe życie! Okres Wielkiej Migracji jest dla tej atrakcji najbardziej obiecujący przez wzgląd, na ogromne ilości zwierząt na terenie Masai Mary w tym czasie, a wrażenia z lotu o świcie wprost nie do opisania!! Po około godzinnym rejsie balonem lądujecie po środku sawanny i zasiadacie do śniadania pośród dzikiej przyrody. Śniadanie na sawannie to kolejny niesamowicie przyjemny element wyprawy! Stoły zastawione są obrusami, talerzami i sztućcami. Postawione najczęściej pod rozłożystym drzewem akacji "zaczekaj chwilę" o charakterystycznym, parasolowatym kształcie korony, na środku sawanny, z widokiem na stada zwierząt wypasających się w okolicy. Śniadanie jest bardzo smaczne! By dopełnić czaru sytuacji kelnerzy serwują szampana w kieliszkach - dla pełnoletnich 😊 Po posiłku odbieramy Was naszym samochodem i kontynuujemy nasz game drive zgodnie z planem. Przywozimy Wam lunch boxy, gdyż nasze safari tego dnia skończy się w godzinach popołudniowych. Atrakcja dodatkowo płatna 450 USD/os.

Atrakcja płatna dodatkowo 450USD/os.

 

 

Masai Tembo

Poznaj przedstawicieli jednego z najbardziej konserwatywnych plemion w Afryce

 

Enkang  - Wioska Masajów

 

Pozwól dać się ponieść niesamowitym śpiewom jakie przywitają Was w wiosce i podejmij wyzwanie w najwyższych skokach z jakich słynie te plemię! Masajowie to jedno z kilku zaledwie konserwatywnie żyjących w swych tradycjach plemię w Kenii. Do niedawna nomadzi - dzisiaj przez obowiązek edukacji - osadzeni na dłużej w jednym miejscu. Oferują podróżnym wizytę w ich enkangach (wioskach) wraz z pokazem tańca plemiennego kobiet i mężczyzn. Zobaczycie w jakich warunkach mieszkają, co jedzą, czym się leczą i dowiecie się o ich niezwykłych i czasami niezrozumiałych dla nas europejczyków zasadach, tradycjach i kulturze. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję zrobić niesamowicie barwne zdjęcia skaczącym masajom, portrety pięknym masajskim kobietom oraz tego egzotycznego dla nas otoczenia i masajskiej rzeczywistości. Znajdzie się również czas na zabawę z dziećmi, które jak to dzieci lubią fikać i brykać wokół przybyszów o zupełnie innym kolorze skóry, oczu i włosów 🙂 Do nabycia lub wymiany będzie również kolorowa masajska biżuteria i zdobiona masajska galanteria.

Atrakcja dodatkowo płatna 25 USD/os.

Nairobi express + duma + mama simba

Otrzymaj całusa od żyrafy 😉

 

Centrum Żyraf Langata

Cudowne miejsce gdzie możesz oddać się przyjemnemu dla oka i duszy karmieniu żyraf będących pod opieką centrum. Rozdawany przez pracowników pokarm oraz tarasy na podwyższeniu wspaniale umilą wam czas i obcowanie z tymi wspaniałymi i najwyższymi zwierzętami świata. Idealne miejsce dla osób kochających kontaktze zwierzętami i na pewno niezapomniany punkt wyprawy!

 

 

nairobi 1 dzień

poznaj historię osieroconych słoni

Mama Simba

Maluchy chętnie podchodzą do przybyszów by zostać podrapanym po zadku!

Siedziba Fundacji David Sheldrick Wildlife Trust - Sierociniec dla słoni.

 

Niewielki teren usytuowany w otulinie Parku Narodowego Nairobi. Ośrodek, który zajmuje się osieroconymi słoniami oraz innymi zwierzętami. To właśnie tutaj w pierwszej kolejności trafiają najmniejsze słonie. To właśnie od pracowników tego miejsca zależy to, czy osieroconym stworzeniom uda się przeżyć. Jedyna forma odwiedzin przez turystów tego miejsca to obserwacja karmienia słoni. Maluchy po kolei wołane są przez swoich opiekunów, którzy opowiadają historię poszczególnych podopiecznych. Słonie poruszają się po wydzielonym wybiegu, wokół którego możecie stanąć i je obserwować. Słoniątka gdy już się najedzą, napiją i wytaplają w wodzie czasami podchodzą do odwiedzających domagając się drapania - co zdecydowanie uwielbiają. Należy pamiętać jednak, że to może być ich własna zachcianka i nie są do tego zmuszane 😉 Założycielką tego miejsca jest zmarła w 2018r. Dafne Sheldrick. To właśnie Dafne jako pierwsza na świecie stworzyła zamiennik mleka słoni, dzięki któremu ratowanie osieroconych słoniątek było już możliwe. Do tego czasu przeżywalność młodych była znikoma przez to, że nie były w stanie odpowiednio się odżywiać. To właśnie Dafne jako jedna z pierwszych spojrzała na słonie ludzkim okiem i dowiodła tego jak silną więź może nawiązać z tym zwierzęciem człowiek i jak bardzo inteligentne są te zwierzęta. Twoja wizyta w sierocińcu wspiera finansowo działania fundacji. Wycieczka jest warta tego, by ją odbyć pod każdym względem!

nairobi express + mama simba

Odwiedź kolonialną willę u podnóży gór Ngong

 

Dom Karen Blixen - muzeum

 

W dzielnicy Karen w Nairobi wielbiciele książki i filmu "Pożegnanie z Afryką" odwiedzą muzeum dom Karen Blixen, autorki i głównej bohaterki tej książki.To piękny parterowy dom w stylu kolonialnym z odrestaurowanym wnętrzem mającym ukazywać czasy zamieszkiwania w nim barwnej i ekscentrycznej kobiety. Dom otoczony jest ślicznym ogrodem, ze starymi, egzotycznymi drzewami oraz widokiem na wspomniane w ksiażce góry Ngong. W środku znajdziemy liczne zdjęcia oraz repodukcje obrazów Karen. Są tam również artefakty użyte w filmie, a całość wnętrz idealnie odzwierciedla to czym w tamtych czasach zajmwoali się i czym interesowali się biali osadnicy.

 

 

 

 

Nairobi Museum

Poznaj historię kolebki ludzkości, tradycje i kultrę plemion Kenii

Muzeum Narodowe Nairobi

Niesamowicie interesujące muzeum oferujące nam wiele ciekawych i istotnych dla kultury oraz przyrody, historii Kenii oraz Afryki eksponatów. Nie jest to muzeum multimedialne natomiast jego zbiory są zdecydowanie warte obejrzenia. Zobaczymy tu przede wszystkim jedne z najstarszych szczątków ludzkich odkryte w Wielkim Rowie Afrykańskim, obrazy Joy Adamson, gamę eksponatów dotyczących kultury plemion Kenii, jej fauny i flory. Poznamy historię tego kraju oraz jego przyrodę i sztukę.

 

 

Mama Simba

Zobacz zabytkową część miasta!

Mama Simba

Zrób zdjęcie pod symbolem miasta!

 

Zwiedzanie Mombasy - Mombasa CityTour

 

Drugie największe miasto w Kenii, zbudowane na wyspie o podłożu z koralowca. Jedno z pierwszych miejsc odkrytych przez Europejczyków w XV w. Znajduje się tutaj zabytkowa część miasta z budynkami z okresu świetności kultury suahili i panowania omańskiego na wybrzeżu wschodnim Afryki. Znajdziemy tutaj portugalski Fort Jesus, najstarszy meczet w kraju, pierwszy hotel w Kenii, budynki z czasów kolonialnych w tym budynek poczty głównej i stary port. Warto zobaczyć też Mama Ngina Water Front - pasaż nad zatoką idący wzdłuż parku kilkusetletnich Baobabów. Po drugiej stronie ujrzeć można niesławny, wiecznie pełen ludzi prom, będący jak dotąd jedynym połączeniem lądu z południową częścią wybrzeża czyli m.in. Diani Beach. Symbolem miasta jest konstrukcja słoniowych Kłów, wybudowanych na cześć Królowej Elżbiety. Obok znajduje się też park zieleni, w którym spotkamy nietypowe dla aglomeracji miejskiej stworzenia.. a jakie? trzeba przyjechać i samemu sprawdzić 🙂

 

mama simba

Zobacz ile czasu oraz wkładu pracy potrzeb, by zrobić afrykańskie dzieła sztuki

Akamba - manufaktura rzeźb afrykańskich

Spółdzielnia założona przez członków plemienia Kamba. Prywatny teren, na którym znajduje się część mieszkalna (niedostępna dla podróżnych), część warsztatowa i sklep z wyrobami. Ludzie Kamba słyną ze zdolności rzeźbiarskich - to głównie oni są największym producentem rzeźb w kraju. Rzemieślnictwo to cecha charakterystyczna tej grupy etnicznej. Mieszkające rodziny w Akambie wspólnie tworzą rzeźby, które są potem eksportowane na cały świat i sprzedawane w galeriach. Mężczyźni siedzą na gołej ziemi pod szałasami z makuti i blachy i własnoręcznie tworzą dzieła sztuki! Kobiety i dzieci w wolnym czasie przychodzą i pomagają malując, bejcując i szlifując żyrafy, nosorożce i drewniane ozdoby. Oryginalne wyroby można zakupić w sklepie na terenie manufaktury. Chyba nie ma lepszej pamiątki, niż ta spod dłuta artysty!

1 Dzień

Nairobi

Przylot do Nairobi - transfer do hotelu, kolacja i nocleg. Szczegółowy plan dnia uzależniony od godziny przylotu do Kenii.

Zakwaterowanie: w skromnym hotelu 3* 

Wyżywienie: kolacja.

2 Dzień

Rezerwat Narodowy Buffalo Springs

Odbiór z lotniska lub z hotelu po wczesnym śniadaniu. Ok. 7.00 pakujemy się, wsiadamy do samochodu i ruszamy w kierunku Samburu. Po drodze mijamy rozległe plantacje kawy, bananów i ananasów. Wspianmy się w górę drogą wiodącą po zboczach najwyższej góry w Kenii - Kenii. Przy sprzyjającej aurze zatrzymamy się na pamiątkowe zdjęcie w dogodnym miejscu. Następnie zjeżdżamy w dół na sawanny i stepy Samburu - wjeżdżamy w inny świat. Krajobraz zmieni się diamteralnie! Na bramie rezerwatu Buffalo Springs podnosimy dach samochodu do góry i jadąc do lodży szukamy pierwszych dzikich zwierząt. Zakwaterowanie, lunch i odpoczynek w lodge.

Tuż przed wyprawą na "polowanie" obsługa lodży zaprasza Cię byś napił się popołudnowej kawy i herbaty (standardowo każdego dnia). Około 16.00 wyjazd na wieczorne safari (2-2,5h) Zaczynamy poszukiwanie Wielkiej Piątki! Przy sprzyjającej aurze pięknym zachodem słońca powitamy Afrykę i rozpoczniemy nasze 12 dniowe safari. Powrót do lodży na kolację i nocleg.

Zakwaterowanie: w Ashnil Samburu Camp lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

3 Dzień

Rezerwat Narodowy Samburu

Ponieważ Samburu jest naprawdę gorącym miejscem, rozkładamy sobie safari na dwa razy. Wczesnym świtem ok. godz. 6.15 wyjazd na poranny Game Drive (ok. 3,5-5 h) po rezerwacie Samburu. Zabieramy ze sobą pakiety śniadaniowe, by przy dobrej aurze zastać ten magiczny wschód słońca na sawannie - wschód słońca nad półpustynnym Samburu oraz długimi, wysokimi palmami doum robi kolosalne, niesamowite wrażenie! Przy okazji zobaczymy zwierzęta jeszcze przed świtem kiedy to krążą korzystająśc z ostatnich chwil chłodu przed upalnym dniem! Wyruszymy w poszukiwaniu lampartów, zebr grevy'ego i żyraf siatkowanych. Powrót do lodży przed lunchem. Czas na relaks w upalne południe w zaciszu lodge, lunch.

Około 16.00 wyjazd na wieczorne safari (ok. 2-2,5h) w Buffalo Springs. Pożegnamy się z tą jedną z najpiękniejszych krain w Kenii. Powrót na kolację, nocleg. Tego dnia, przed lunchem istnieje również możliwość wizyty w osadzie zamieszkałej przez ludzi Samburu (opcjonalnie dla chętnych), poznania ich barwnej kultury i posłuchania opowieści o codziennym życiu.

Nocleg w Ashnil Samburu Camp lub w innym o podobnym standardzie

4 Dzień

Rezerwat Ol Pejeta

Po śniadaniu, ok. 7.00 pakujemy się do samochodu i ruszamy w kierunku Ol Pejeta. Naszy celem jest dziś równik! Przyjazd do lodge na lunch. Odpoczynek i wyjazd na popołudniowe safari po sawannie (ok. 2,5h) w poszukiwaniu nosorożców. Ol Pejeta znajduje się u podnóży góry Kenia i jest dokładnie na równiku! Tego popołudnia możliwa jest wizyta w wydzielonej części, by zobaczyć ostatnie dwa żyjące północne nosorożce białe i usłyszeć ich historię (atrakcja dodatkowo płatna, jej realizacja zależna jest od sytuacji pandemicznej i obostrzeń) oraz spotkać niewidomego nosorożca czarnego Barakę, który jeżeli ma dobry nastrój podchodzi do ogrodzenia i pozwala się nakarmić oraz pogłaskać 🙂

Zakwaterowanie: w Sweetwaters Serena Camp lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

5 Dzień

Naivasha

Po wczesnym śniadaniu ok 6.30 wyjazd z Ol Pejeta w kierunku Naivashy (przejazd około 5-6h). Przed bramą zatrzymamy się jeszcze na równiku by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie! Wrócimy na półkulę południową kierując się na wodospad Thomspona. Tam na punkcie widkokowym zrobimy postój na pamiątkowe zdjęcia z kaskadą wody w tle! Niezwykle zielona okolica w najwyżej położonym mieście w Kenii na każdym robi wrażenie 🙂 Przyjazd do lodży na lunch i odpoczynek. W ogrodach lodge przy brzegu, w zależności od poziomu wody jeziora można spotkać antylopy, żyrafy i hipopotamy. Okolica jest niezwykle zielona i urokliwa.

Po południu ok. 16.00 jedziemy odwiedzić muzeum Elsamere poświęcone pamięci Joy i George Adamson oraz ich adoptowanych zwierząt. W drodze powrotnej możliwość zrobienia zakupów spożywczych. Kolacja, Nocleg.

Zakwaterowanie: w Lake Naivasha Sopa Resort lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

6 Dzień

Park Narodowy Jeziora Nakuru

Po wczesnym śniadaniu o 7.30 wyjazd do przystani nad jeziorem. Tam odbędziemy wodne safari przez około godzinę odbywając poranny, malowniczy rejs łodziami w poszukiwaniu przybrzeżnych zwierząt i ptactwa. Dopływamy do wyspy Crescent i rozpoczynamy piesze safari spacerując pośród żyraf, zebr i antylop (ok. 1,5h). Wejdziemy na miejsce stanowiące punkt widokowy, by zrobić pamiątkowe zdjęcia. Powrót łodzią do przystani i przejazd do Nakuru (2-3h). Czas na lunch i relaks w zielonym zaciszu lodży. 

Ok. 16.00 wyjazd na wieczorny game drive po parku Nakuru (ok 2-2,5 h) w poszukiwaniu nosorożców, „białych żyraf”, flamingów i lwów. Powrót na kolację. Czas na relaks. Nocleg.

Zakwaterowanie: w Sarova Lion Hill Game Lodge lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

7 Dzień

Rezerwat Narodowy Masai Mara

Po wczesnym śniadaniu, ok. 6.30/7.00 wyjeżdżamy w kierunku Masai Mary. Będziemy jechali przez zielone wzgórza lasów Mau - najbardziej deszczowego, a tym samym najbardziej urodzajnego i zielonego obszaru w Kenii oraz przez masajskie miasto Narok wraz z okolicznymi wioskami Masajów. Dojeżdżamy do lodży na lunch. Będziesz miał czas na to, by się odświeżyć po drodze i odpocząć w zaciszu przyrody rozpościerającej się dookoła Twojego namiotu.

O godzinie 16.00 ruszamy na nasz game drive w poszukiwaniu zwierząt (ok. 2-2,5h). Wieczorem po upalnym dniu zwierzęta wychodzą z ukrycia i szykują się do nocnego żerowania i polowania. Będziemy jeździć samochodem po okolicy w poszukiwaniu słoni, żyraf, antylop, zebr i drapieżników! Powrót na kolację, odpoczynek i nocleg.

Zakwaterowanie: w La Maison Royale Masai Mara lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

8 Dzień

Rezerwat Narodowy Masai Mara

Po wczesnym śniadaniu ok godz. 6.30 wsiadamy do samochodu i wyjeżdżamy na game drive (ok.7-9h). Wyjeżdżamy od razu po porannym posiłku, by zaraz o świcie dostać szansę wytropienia drapieżników w trakcie polowania i mieć czas, by dojechać w najdalsze zakątki rezerwatu Masai Mary. Przerwa na lunch w formie pakietu.

Dla chętnych (opcjonalnie) popołudniowa wizyta w wiosce plemienia Masai. Istnieje również możliwość rozpoczęcia Safari od niezapomnianego i bardzo widokowego lotu balonem nad sawannami Masai Mary (opcjonalnie). Odpoczynek i nocleg. 

Zakwaterowanie: w La Maison Royale Masai Mara lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

9 Dzień

Nairobi

Po wczesnym śniadaniu, ok 7.00 przejazd do Nairobi. Będziemy jechali dnem Wiekiego Rowu Afrykańskiego, po drodze mijając Wulkany Longonot i Suswa oraz masajskie miasto Narok wraz z okolicznymi wioskami Masajów. Przed wjazdem do Nairobi zatrzymamy się na punkcie widokowym na Wielki Rów Afrykański, by po raz ostatni zobaczyć widok na jego panoramę z wulkanami w środku. Lunch zjemy po drodze w lokalnej, klimatycznej restauracji, po którym odwiedzimy dom Karen Blixen gdzie pospacerujemy po kolonialnych wnętrzach i poznamy fakty mniej znane o ekscentrycznej postaci pisarki i malarki. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. 

Zakwaterowanie: Nocleg w skromnym hotelu 3*

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

10 Dzień

Zwiedzanie Nairobi

Po śniadaniu, ok 8.00 jedziemy z wizytą w Centrum Edukacji Przyrodniczej Langata. Karmienie żyraf i czas na odpoczynek przy pysznej kenijskiej, porannej kawie w ogrodzie Centrum. Następnie pojedziemy do sierocińca, by móc uczestniczyć w codziennym pokazie karmienia słoni, posłuchać histori poszczególnych sierot i móc dwoiedzieć się więcej na temat ochrony tych zwierząt i działalności fundacji David Sheldrick Wildlife Trust.

Czas na lunch, po którym przez wzgląd na korki w mieście od razu jedziemy do Muzeum Narodowego Nairobi dowiedzieć się wszystkiego na temat historii kraju i ludzkości, zobaczyć zwierzęta, których jeszcze nie widzieliśmy, poznać więcej szczegółów na temat kultur plemion Kenii i nie tylko! Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Zakwaterowanie: w skromnym hotelu 3*

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

11 Dzień

Mombasa

Po wczesnym śniadaniu (możliwe w formie pakietów) o 6.00 przejazd na stację kolejową. Musimy stawić się o 7.00 na odprawie by odjechać o 8.00 rano. Podróż do Mombasy pociągiem Madaraka (ok. 6h), trasa prowadzi m. in. przez Park Narodowy Tsavo East. Podróż jest przyjemna i wygodna. Przy okazji można zobaczyć z okna dzikie zwierzęta zamieszkujące ten park i miasta oraz osady, w których pociąg zatrzymuje się po drodze.

Odbiór ze stacji w Mombasie ok. 14.00 i przejazd do hotelu na późny lunch. Zakwaterowanie i czas na relaks oraz kąpiele w oceanie! Kolacja, nocleg.

Zakwaterowanie: w Voyager Beach Resort lub w innym o podobnym standardzie

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja.

12 Dzień

Zwiedzanie Mombasy -> Nairobi

Po wczesnym śniadaniu (możliwe w formie pakietów) wykwaterowanie i przejazd na wyspę Mombasa. Zwiedzanie zaczniemy od Mama Ngina Waterfront, pasażu przy którym znajduje się Park Baobabów, Jest to miejsce, w którym mieszkańcy miasta spędzają wolny czas po pracy zajadając się owocami tych ogromnych, kilkusetletnich drzew. Następnie wejdziemy z lokalnym przewodnikiem do fortu Jesus wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy najstarszy meczet w Kenii oraz pierwszy hotel w tym kraju mający ponad 100 lat! Stary Port wraz z zabytkowym budynkiem poczty. Przejdziemy się spacerem na lokalny, zabytkowy market MacKinnon, w którym zanurzymy się zapachach przypraw i kawy oraz owoców i warzyw. Następnie pojedziemy zobaczyć symbol miasta - kły słonia oraz ogody Uhuru Kenyatty, w którym znajdziemy przyrodniczy ewenement. Jaki? Niespodzianka!

Przerwa na wczesny lunch w lokalnej, skromnej restauracji. Chcemy mieć pewność, że zjesz gorący posiłek przed długą podróżą do domu. Na koniec udajemy sie do manufaktury rzeźb Akamba gdzie przyjrzymy się ręcznemu tworzeniu drewnianych arcydzieł. Transfer na lotnisko w Mombasie. Lot powrotny do Nairobi. Wylot do Polski.

Opcjonalnie - możliwość organizacji transferu do wskazanego hotelu w Mombasie lub w Diani Beach. Możliwość wykupienia dodatkowego pobytu nad oceanem ww Diani Beach lub w Mombasie.

Wyżywienie: śniadanie, lunch.

Zobacz szczegóły

bądź pewien, że wszystko wiesz

Termin 1.       7-18.03.2022r.

Wyjazd zostanie potwierdzony przy uczestnictwie co najmniej 6 osób. Cena za os. dorosłą dzielącą pokój dwuosobowy 3100,00 USD/os. Dopłata do singla 550,00 USD/os.  

 • Realizacja programu zgodnie z ofertą.
 • Zakwaterowanie w zadbanych, czystych i w większości luksusowych hotelach/lodżach w mieszanym standardzie 3*-5* w ocenie organizatora.
 • Wyżywienie 3 razy dziennie. Począwszy od kolacji pierwszego dnia, a skończywszy na lunchu w dniu ostatnim. Posiłki w lodżach w formie bufetu lub a'la carte. Posiłki w restauracjach i jadłodajniach w formie a'la carte. Czarna kawa i herbata do każdego posiłku.
 • Transport zgodnie z programem pojazdem typu Van, z otwieranym dachem. Pojazd nie posiada klimatyzacji.
 • Woda pitna w samochodzie 1L/os. dziennie w trakcie trwania całego safari. Woda butelkowana dostępna jest również w pokojach w lodżach.
 • Obsługa kenijskiego, anglojęzycznego, licencjonowanego przewodnika - kierowcy.
 • Obsługa polskiego, licencjonowanego pilota pełniącego funkcję przewodnika.
 • Udział w safari w grupie liczącej 6-12 osób w maksymalnie dwóch samochodach. Pilot przesiada się między samochodami. 
 • Bilety wstępu do Rezerwatów Narodowych Masai Mara, Samburu, Buffalo Springs, Parku Narodowego Jeziora Nakuru, Rezerwatu Ol Pajeta, Sanktuarium Crescent, wodospadu Thompson'a, Centrum Żyraf, sierocińca dla słoni, muzeum Karen Blixen, muzeum Elsamere, Muzeum Narodowego Nairobi, fortu Jesus.
 • Opłaty parkowe i muzealne ponoszone przez przewodnika-kierowcę, pilota i organizatora.
 • Bilety klasy ekonomicznej kolei Madaraka na trasie Nairobi- Mombasa.
 • Obsługa lokalnego przewodnika w Mombasie.
 • Bilety lotnicze klasy ekonomicznej na przelot Mombasa - Nairobi.
 • Transfer do wskazanego hotelu w Mombasie lub w Diani Bach - możemy pomóc w organizacji wypoczynku
 • Piękne krajobrazy i niezapomniane wspomnienia 🙂
 • Zwyczajowych napiwków dla kierowcy, pilota, lokalnych przewodników, obsługi hoteli, restauracji itd.
 • Śniadania, lunchu pierwszego dnia. Kolacji ostatniego dnia. 
 • Atrakcji dodatkowo płatnych wymienionych w programie.
 • Ubezpieczenia turystycznego (ubezpieczamy na życzenie).
 • Wizy krajowej.
 • Ewentualnego testu PCR na covid19.
 • Wydatków własnych
 • Napojów innych niż wymienionych w "cena obejmuje".

Jeżeli planujesz wybrać się z nami na safari indywidualnie i chcesz dokonać ewentualnych zmian w programie wyprawy - oczywiście jest możliwe i do uzgodnienia. W takim przypadku cena może ulec zmianie.

Po prostu napisz do nas, a zmodyfikujemy program wedle Twojego życzenia 🙂

Przewidujemy, że możesz zechcieć:

 • Zacząć Safari Mama Simba po pobycie w hotelu nad oceanem.
 • Życzyć sobie obsługi jedynie lokalnego przewodnika-kierowcy - bez polskiego pilota.
 • Po Safari Mama Simba spędzić resztę podróży w hotelu nad oceanem. Zorganizujemy Ci wtedy transfer w odpowiednie miejsce. 
 • Zmienić punkty wyprawy na takie, które mogą Cię bardziej inetersować lub całkowicie z nich zrezygnować.
 • Podwyższyć lub obniżyć standard miejsca noclegowego.
 • Poznać lokalną społeczność - spokojnie - będzie taka możliwość 🙂

 

To będzie Twoja wymarzona wyprawa na Safari - nie bój się zrobić z marzenia rzeczywistości!:) NAPISZ DO NAS, zapytaj i pojedź pewny tego, że jedziesz na SWOJĄ wymarzoną wyprawę safari!

 • Najlepiej w miękką torbę podróżną 🙂
 • Nakrycie głowy, okulary pzeciwsłoneczne.
 • Krem z filtrem.
 • Maseczki ochronne na twarz z zapasem (obowiązek noszenia w Kenii).
 • Wygodne buty (np. sandały, tenisówki, klapki).
 • Przewiewne ubrania w naturalnych jasnych kolorach.
 • Zestaw "cieplejszych" ubrań - najlepiej jedną koszulę na długi rękaw lub ciepłą bluzę, parę długich spodni.
 • Lekką, małą, kompaktową kurtkę od deszczu.
 • Kostium kąpielowy.
 • Chustę na szyję lub bufkę.
 • Silny repelent na komary.
 • Podstawowe leki (przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyalergiczne, na żołądek).
 • Dobrą lornetkę.
 • Aparat fotograficzny + baterie i zapasowa karta pamięci.
 • Adapter do gniazdka brytyjskiego.
 • Przydatny może być powerbank.
 • Drona.
 • Plastikowych torebek foliowych.
 • Własnej pościeli.
 • Moskitiery.
 • Ręcznika.
 • Czajnika i żelazka.
 • Cukierków dla dzieci - są lepsze pomysły na prezenty dla uboższych 🙂 zobacz FAQ!

Na wszystkie pytania dotyczące safari odpowiedź znajdziesz TUTAJ 🙂